Flere piger har job efter skoletid

Offentliggjort Sidst opdateret

* I 2021 havde 35 procent af alle unge på 13-17 år et fritidsjob. Det er den højeste andel i ti år, som Danmarks Statistik har set på.

* En større andel af pigerne end drengene har et fritidsjob. I perioden er det hvert år konsekvent 3-4 procent flere.

* Jo ældre de unge er, jo flere har et arbejde. I 2021 var det over 60 procent af de 17-årige, mens det var omkring 10 procent af dem på 13 år.

* Det er også de ældre teenagere, der arbejder mest. Det stiger fra omkring to timer om ugen for de 13-årige til lidt mere end syv timer, når de unge er 17 år.

* Fritidsjob blandt unge er langt mere udbredt i Danmak end i Sverige og Norge.

* I Danmark arbejdede 36 procent af de 15-årige i 2021, mens det i Norge og Sverige var henholdsvis 12 og 4 procent.

Kilde: Danmarks Statistik.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.