Flere rejste med Cimber i december

Antallet af passagerer steg med 19 procent hos flyselskabet Cimber Sterling i december i forhold til samme måned året før. Det viser nye trafiktal fra selskabet.

Totalt var der tale om godt 131.000 passagerer mod 110.000 året før.

Samtidig viser tallene dog, at både kapacitet og den samlede trafik er gået kraftigt tilbage for selskabet, der har skruet ned på ferietrafik til de sydlige lande.

På indenrigstrafikken ligger passagertallet hele 40 procent højere. Samtidig er det lykkedes at få fyldt indenrigsflyene en anelse mere op.

Selskabets administrerende direktør, Jacob Krogsgaard, er godt tilfreds med udviklingen.

- Vi ser samme trend som i november, nemlig flere passagerer, bedre belægning på flyene og højere salgspriser, siger Jacob Krogsgaard.

Samlet set blev belægningen, den såkaldte load factor, forbedret med fire procentpoint. Men det tal snyder lidt.

Mange passagerer, der havde købt billet, nåede nemlig ikke frem til afgang på grund af vintervejret. Dermed får flyselskabet stadig indtægten - men uden at passageren tæller med i statistikken over belægning.

Det dårlige vintervejr har ført til en del aflysninger af flyafgange. Men hos Cimber Sterling, der har mange afgange dagligt på ruterne, har man typisk kunnet booke passagerer om.

Dermed har selskabet kunnet få passagererne frem, og samtidig har man reelt sparet en flyvning.

/ritzau/

Antallet af passagerer hos flyselskabet Cimber Sterling steg med 19 procent i december.

Offentliggjort Sidst opdateret