Bilforhandlerne har fået gang i hjulene, når det handler om salg af firmabiler. I februar der lavet slutsedler på 4200 nye firmabiler. Det er 62 procent flere end samme måned sidste år, viser en opgørelse fra Danmarks Statistik.
Virksomhederne vælger især at lease de nye firmabiler. De seneste tre måneder er der en leasingkontrakt bag halvdelen af de nye biler, som virksomhederne anskaffer.
Privatøkonom i Danske Bank, Las Olsen, ser de nye tal, som om det går den rigtige vej.
- At købe en ny bil er et udtryk for, at man har tiltro til økonomien et godt stykke ud i fremtiden, men det er leasing altså også et godt stykke hen ad vejen. Dermed passer de nye tal også godt med det overordnede billede af, at forbruget er på vej opad igen, men i et moderat tempo, siger han i en pressemeddelelse.
Når det handler om nye varebiler og lastbiler købt af virksomhederne, ser det sløjt ud. I februar blev der købt 23 procent færre køretøjer end for et år siden.
Også salget af nye biler til private går ned, hvor der i februar blev købt 4400 nye biler, mens der i samme måned sidste år blev solgt godt 4800 biler.
Blandt private har 11 procent de seneste måneder leaset deres nye bil, mens det samme tal for firmabiler ligger på en tredjedel.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker