Cement- og mineralkoncernen FLSmidth kan i forbindelse med regnskab for årets første ni måneder skrue en anelse op for forventningerne til indtjeningen. Man venter nu en indtjening på 9-10 procent på den såkaldte ebit-margin mod tidligere 8-9 procent.
Forventningen til årets omsætning er uændret på 20-21 milliarder kroner, selv om FLSmidth forhøjer til det samlede globale marked for cementproduktion.
Samlet for de første ni måneder har FLSmidth næsten fordoblet ordreindgangen fra godt ni til godt 16 milliarder kroner. Det skyldes dog især et svagt sammenligningsgrundlag i 2009, påpeger koncernen.
For tredje kvartal alene var ordreindgangen uændret i forhold til samme kvartal 2009.
Kvartalet betød et fald i omsætning for FLSmidth, men et stigende overskud før engangsposter og af- og nedskrivninger. Her tjente man i årets seneste kvartal 707 millioner kroner mod 603 millioner kroner i samme kvartal 2009.
Af den samlede ordreindgang hidtil i år ligger 7,8 milliarder kroner på cementområdet, mens mineralområdet har fået ordrer på godt 8,6 milliarder kroner.
Koncernen har dog måttet notere en afdæmpet aktivitet på mineralområdet i tredje kvartal som følge af økonomisk usikkerhed og langstrakte godkendelsestider for mineselskaberne.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde