Flypassagerer er tilbage i lufthavnen

De rejseglade flypassagerer er tilbage i Københavns Lufthavn, efter den lå øde i seks døgn i april, da europæisk luftrum var lammet af den islandske askesky.

Passagerantallet i lufthavnen steg i maj med 11,9 procent i forhold til samme måned i fjor. På et år er passagerantallet steget med 4,8 procent, oplyser lufthavnen.

Samlet tjekkede 1.897.202 passagerer gennem Københavns Lufthavn i maj - en fremgang på cirka 200.000 passagerer, hvilket er en stigning på 11,9 procent i forhold til samme måned sidste år.

- Københavns Lufthavn er en af de europæiske storlufthavne, der har haft størst vækst i 2010, siger Carsten Nørland, salgsdirektør, Københavns Lufthavne.

Han understreger, at det er interessant, at der har været vækst på en række af de interkontinentale ruter til både Nordamerika og Asien. Og det er med til at understrege lufthavnens position som et nordeuropæisk trafikknudepunkt.

Der er også flere, der flyver indenrigs. I maj var der 29,7 procent flere passagerer, der fløj indenrigs i forhold til maj 2009.

Antallet af internationale passagerer steg med 10 procent, ligesom der var 12,2 procent flere transferpassagerer

/ritzau/

De rejsende er tilbage for fuld skrue i Københavns Lufthavn efter askeskyens hærgen i april. Lufthavnen er en af de europæiske lufthavne med størst vækst.

Offentliggjort Sidst opdateret