Flyselskab varsler underskud på grund af virusudbrud
Rejselysten falder, i takt med at virusudbruddet spreder sig, og en af de hårdest ramte brancher er luftfarten. Her ses en række parkerede fly, som Cathay Pacific fra Hongkong har taget ud af drift, fordi passagererne holder sig væk. (Arkivfoto fra 5. marts). Foto: Tyrone Siu/Reuters
Tyrone Siu/Reuters
Cathay Pacific skærer yderligere i kapaciteten, men forventer trods det at gå i rødt i første halvår af 2020.
Luftfartsselskabet Cathay Pacific med base i Hongkong forventer i første halvår af 2020 et "betydeligt" underskud på grund af spredningen af coronavirusset, som har svækket efterspørgslen på flyrejser.
Det oplyser selskabet onsdag i forbindelse med offentliggørelsen af årsregnskabet for 2019.
- Rejseefterspørgslen er faldet betragteligt, og vi har reageret med en række tiltag på kort sigt, siger bestyrelsesformand Patrick Healy og tilføjer:
- Men trods disse tiltag forventer vi et betydeligt tab for første halvdel af 2020.
Det er første gang i to år, at Cathay Pacific forudser et halvårsunderskud.
2019 var heller ikke en dans på roser, da overskuddet faldt med næsten en tredjedel.
Det skyldtes de store og langvarige prodemokratiske protester i Hongkong, som flere gange udviklede sig voldeligt og fik mange rejsende til at droppe Hongkong som destination.
Nu er udfordringen det udbrud af et nyt coronavirus i Kina, som siden januar har spredt sig til over 100 lande og kostet over 4000 mennesker livet.
Cathay Pacific har skåret sin kapacitet til fastlands-Kina med 90 procent og oplyser onsdag, at det i marts og april mindsker antallet af alle dets flyafgange med 65 procent. Tidligere var det planen at sænke kapaciteten med 40 procent.
I 2019 opnåede Cathay Pacific et overskud på 1,69 milliarder Hongkong-dollar. Det svarer til godt 1,4 milliarder kroner.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned