Fokus på ny rekruttering

Rekruttering af arbejdskraft på nye måder. Det bliver emnet for et temamøde i Det Regionale Netværk Sjælland ultimo august.

- Hvilke nye veje kan man gå i ansættelsen af medarbejdere, lyder spørgsmålet til de nu 100 virksomheder, der er medlem af netværket.

Dets foreløbig seneste roadshow i Næstved 8. juni satte fokus på reglerne for sygedagpenge.

Udviklingen på arbejdsmarkedet med stigende beskæftigelse aktualiserer opfindelsen af nye vinkler til fastholdelse af medarbejdere og rekruttering af ny arbejdskraft.

- Nye tal fra Beskæftigelsesministeriet viser, at virksomhederne ikke er så gode til at bruge mulighederne for aftalebaserede skånejobs uden løntilskud. Det kan have noget at gøre med, at virksomhederne ikke kender nok til mulighederne. Der ligger derfor en stor udfordring for virksomhederne i at gøre opmærksom på, at de har pladser, og for jobcentrene i at få formidlet den rette arbejdsjkraft til den rette virksomhed, mener netværket.




Offentliggjort Sidst opdateret