Forligsmand i Norwegian-sag: Der arbejdes konstruktivt
Mægling mellem Norwegian og strejkende piloter kan fortsætte ud på natten, da der ingen frist er sat.
Tonen er fortsat god og konstruktiv efter seks timers mægling mellem Norwegian og de strejkende piloter, siger den norske forligsmand Nils Dalseide til nyhedsbureauet NTB.
- Vi gør alt, hvad vi kan, for at løse denne konflikt, siger Dalseide under en pause sammen med mægler Bjørn Lillebergen fra mødet fredag aften.
Mæglingen begyndte fredag eftermiddag klokken et, efter at begge parter i konflikten havde bedt om hjælp til at få forhandlingerne tilbage på sporet.
Piloter i Norwegian indledte en strejke sidste lørdag, og siden onsdag har så godt som alle indenrigsflyvninger i Skandinavien været aflyst.
100.000 flyrejsende skal ifølge selskabet være ramt af strejken.
Mens tonen har været uforsonlig i offentligheden, er både stemning og dialog under mæglingsmødet god og konstruktiv ifølge forligsmanden.
- Her og nu er der grund til at arbejde videre med de temaer og den struktur, vi har lagt op til. Vi arbejder med mange ting sideløbende, siger Dalseide.
Forligsmanden vil ikke uddybe, hvilke temaer parterne diskuterer, og hvor de største knaster ligger.
- Det er en vanskelig mægling. Det tror jeg, at alle forstår, siger Daldeise
Parterne i konflikten har ikke aftalt en frist for mæglingen, så den kan fortsætte til langt ud på natten.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned