Arbejdsmarkedskommissionens formand, Jørgen Søndergaard, kan godt forstå udmeldinger fra regeringen om, at man midt i den økonomiske krise ikke er optaget af at skære i for eksempel efterløn og dagpenge. Men han venter, at kommissionens rapport vil blive taget frem af skuffen senere.
- Jeg forstår udmærket de politiske overvejelser, der er om, hvad man skal beskæftige sig med i Folketinget her til efteråret. Og der er man optaget af krisepakker og indgreb, der skal dæmpe den krise, vi står i lige nu, siger han til DR Nyheder.
- Men alle politikerne ved også godt, at der ligger en opgave foran dem, hvor de skal sørge for, at der er balance mellem indtægter og udgifter på længere sigt. Det problem, vi står med, går jo ikke væk. Så før eller siden må politikerne træffe nogle beslutninger, siger Jørgen Søndergaard inden torsdagens præsentation af rapporten.
Jørgen Søndergaard får stor opbakning fra økonomer, erhvervslivet og fagbevægelsen.
- Krisen er ikke nogen undskyldning for ikke at diskutere de her ting. Problemet bliver ved med at eksistere, så længe man ikke gør noget. Jo længere man venter, jo mere skal der til, siger tidligere overvismand og professor i økonomi ved CBS, Jan Rose Skaksen til DR Nyheder.
Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) har på forhånd afvist at følge de centrale anbefalinger fra kommissionen, som regeringen selv har nedsat.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker