Bankerne har tabt en Storebæltsbro på et halvt år, og nu er der fare for, at tabene accelererer. Sådan lyder eksperternes dom oven på bankernes halvårsregnskaber, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
En gennemgang af regnskaberne viser, at bankerne har mistet 27 milliarder kroner på tab og hensættelser i årets første seks måneder. Dertil kommer udgifter på 5,5 milliarder kroner til bankpakke I.
- Tabene tager til i styrke i øjeblikket. En af årsagerne er de nye regnskabsregler, der betyder, at man skubber tabene foran sig, hvor man tidligere havde sølvtøj på hylderne til at stå imod med, siger adm. direktør Bjarne Jensen, Bjarne Jensen Consult, der har lavet beregningerne af bankernes samlede tab.
Regnskabsreglerne fra 2005 - de såkaldte IFRS-regler - er en del af finansanalytikernes hovedpine. En anden bekymring er den økonomiske krise i sig selv.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker