Genåbning gav massiv stigning i detailsalget i maj
Der har været godt gang i salget af særligt tøj og beklædning i maj. (Arkivfoto) Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
I maj er detailsalget steget 9,4 procent. Særligt salget af tøj har været med til at trække op.
Danskerne har i den grad svinget dankortet, efter at samfundet er begyndt at åben igen efter corona-nedlukningen.
Der har givet en massiv fremgang i detailsalget i maj, der er steget 9,4 procent fra april. Det oplyser Danmarks Statistik.
Det er den største månedlige stigning siden starten af 2000, hvor statistikken blev lanceret.
Den massive stigning er ifølge Tore Stramer, der er cheføkonom hos Dansk Erhverv, en ketchupeffekt.
- Der er formentlige mange danskere, der har haft et opsparet forbrug, fordi de har skullet side hjemme under coronakrisen, siger han.
Det ventes derfor at falde i juni og juli, og Tore Stramer kan godt være lidt nervøs for salget den kommende tid.
- Når der kigges på de økonomiske nøgletal, er der tegn på, at ledigheden kan stige yderligere over sommeren.
- Der er også tegn på, at eksportsektoren kan blive hårdt ramt af opbremsningen i verdensøkonomien. Så alt er ikke fryd og gammen, siger cheføkonomen.
I midten af marts blev der indført en stribe restriktioner for at bremse spredningen af coronavirus i Danmark. Det har givet et faldende detailsalg.
I marts til maj har salget været 1,1 procent lavere end i perioden december 2019 til februar 2020, når der korrigeres for normale sæsonudsving.
11. maj blev en række restriktioner for detailhandlen dog ophævet - blandt andet har storcentre igen kunnet slå dørene op, ligesom der har været et mindre pladskrav til kunderne i butikkerne.
Det har ifølge Danmarks Statistik været med til at give en "ekstraordinær stor stigning" i detailsalget i maj.
- Det vurderes, at denne genåbning sammenholdt med den fortsatte nedlukning af øvrige dele af samfundet har bidraget til den betydelige stigning i detailomsætningen, skriver Danmarks Statistik.
Særligt salget af tøj er vokset massivt i maj. Her blev salget tæt på fordoblet fra måneden før.
Det er dog fortsat ikke tilbage på niveauet, før samfundet lukkede ned for at inddæmme smitten med coronavirus.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde