Den danske enzymkæmpe Novozymes kan tirsdag præsentere et epokegørende gennembrud, der for første gang vil gøre det kommercielt bæredygtigt at fremstille miljøvenligt bioætanol baseret på planteaffald i stedet for på fødevarer som korn og majs.
Dagbladet Børsen skriver, at enormt globalt milliardmarked med USA som trækhest dermed åbner sig for Novozymes, der får kamp til stregen af sin rival Genencor, der ejes af danske Danisco.
Dysten står om det store globale marked for enzymer til andengenerations-bioætanol, som er biobrændstof baseret på planteaffald som
majsstængler, halm og træflis.
Novozymes lancerer tirsdag i Florida et nyt enzymprodukt, der for første gang
gør produktionen af denne type ætanol kommercielt bæredygtig.
Det vurderes som afgørende for, at der kommer fart på udviklingen og brugen af ætanol som alternativ til benzin, fordi der ikke bruges fødevarer, men planteaffald.
- Det er et kæmpeskridt, vi nu tager ind på et meget stort marked, siger Novozymes-topchefen Steen Riisgaard til Børsen.
Navnet på det nye produkt er Cellic Ctec2, og det muliggør produktion af
bioætanol af biomasse til under to dollar pr. gallon (3,8 liter) og åbner døren
til et tocifret milliardmarked for Novozymes.
Novozymes' ærkerival Danisco lancerede mandag også et nyt enzymprodukt til
produktion af bioætanol af biomasse.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet