Industrikoncernen GN Store Nord kræver nu yderligere 2,4 milliarder kroner i en strid med det polske teleselskab TPSA. Der er tale om krav i en såkaldt fase to for årene fra midt i 2004 til 2009.
Selskabet har tidligere meddelt, at man ville rejse et krav på mere end en milliard kroner for denne periode.
- Efter en mere detaljeret evaluering af den datatrafik, der relaterer sig til fase to, har vi noteret en større end forventet vækst i det polske marked for telekommunikation, og datatrafikken er øget signifikant grundet udbuddet af nye tjenester, oplyser GN Store Nord.
Datatrafikken på det kabel, der er årsag til hele striden, er dermed øget markant sammenlignet med fase et i striden, som drejer sig om årene fra 1994 til midten af 2004.
Kravet på 2,4 milliarder kroner vedrører 2,0 milliarder kroner i datatrafik samt 400 millioner kroner i renter. Kravet er rettet fra selskabet DPTG, hvor GN Store Nord har en ejerandel på 75 procent, mens TDC sidder på resten.
DPTG har krav på 14.8 procent af nettoindtægterne fra det polske kabel. Man har indgivet kravet til voldgiftsretten i Wien, Østrig, der tidligere har behandlet den første del af sagen.
GN Store Nord har fået tilkendt 2,2 milliarder kroner i den første del af sagen, men ligger fortsat i strid med det polske selskab om at få pengene inddrevet.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde