Godt løft til hushandlerne på Lolland-Falster

Foto: Palle Peter Skov

Mæglere melder om overraskende travl start på året - regionale tal bekræfter fremgang.

Offentliggjort Sidst opdateret

De første par måneder har i år været travle på boligmarkedet på Lolland-Falster.

- Vi er kommet glimrende fra start i år med et styksalg, som vi ikke har haft magen til siden 2006-2007, konstaterer ejendomsmægler Lasse Øster Dalsgaard, mæglerfirmaet John Ole Hansen i Nykøbing.

- Køberne er optimistiske. Stemningen er, at det nu er det rette tidspunkt at købe på, tilføjer han.

Jørgen Danielsen, der driver en række Home-forretninger på Lolland-Falster, påpeger også, at køberne er meget parate.

- Lige nu oplever vi situationer, hvor der er flere købere til den samme ejendom. Det har vi altså ellers ikke set i årevis her i vores område, siger Jørgen Danielsen.

Købernes interesse samler sig - som det har været i en årrække - primært om de største byer i landsdelen.

I de mindre byer og i landområderne er billedet mere broget. Men samlet set har de mere positive takter også givet sig udslag i dalende prisafslag.

I en række postnumre på Lolland-Falster var afslagene - forskellen mellem udbudspris og salgspris - klart lavere i 2015 end tidligere år.

Det øjeblikkelige løft til boligmarkedet lokalt ser ud til at være del af en udvikling, som også har vist sig nationalt og regionalt. Nye tal fra boligsiden.dk viser klart øget bolighandel ikke mindst i Region Sjælland.

Læs mere om den lokale boligsituation i Businesssektionen i torsdagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed