Græsk strejke berører danske feriegæster

Så er den gal igen. Grækerne lammer landet torsdag med en generalstrejke på grund af utilfredshed med regeringens spareplaner. Og det kan gå hen og skabe forstyrrelser i de danske charterafgange.

- Torsdag er en stor afrejsedag til de græske øer. Og derfor kommer strejken ubelejligt og kan medføre forsinkelser. Men folk skal møde op som planlagt, hvis de ikke hører andet, siger Stig Elling, salgsdirektør i Star Tours.

Alle flyvninger gennemføres trods strejken - men der kan komme forsinkelser både på græske afgange og ankomster.

Omkring 3000-4000 danskere vil tage en chartertur til Grækenland torsdag. Ser man på hele skolernes sommerferie, vil omkring 100.000 danskere tage til det græske, hvor det er de mange øer, der lokker.

Det er ikke første gang, at grækerne lufter deres modvilje mod de omfattende spareplaner, som landet skal gennem. Men Stig Elling understreger, at dagligdagen fortsætter normalt på ferie trods strejke.

- Når man først er i Grækenland, kommer man ikke til at mærke en strejke ret meget. Alt i dagligdagen fungerer - men det kan være, at banken har lukket i tidsrummet for strejken, siger han.

Grækenland er det danskernes fortrukne rejsemål om sommeren. På de efterfølgende pladser ligger Spanien og Tyrkiet.

/ritzau/

Grækerne har endnu en gang varslet stor strejke. Og det kan betyde ændringer i flyafgange for de folk, der skal på ferie torsdag. Men alle kommer af sted.

Offentliggjort Sidst opdateret