Den ekstraordinære generalforsamling i den kriseramte Amagerbanken har fået aktionærerne til at lette sig fra stolene og finde frem til den store sal i Falkoner Centeret.
Her skal det afgøres, hvem der skal sidde i bankens bestyrelsen i fremtiden.
Det er storaktionær Karsten Ree, der har ønsket af få afklaret, hvordan sammensætningen i bestyrelsen skal være. Og han ønsker ikke, at den nuværende bestyrelsesformand N.E. Nielsen fortsætter.
- Så vidt jeg har kunne tælle mig frem til, er det største fremmøde på en generalforsamling her i banken, siger N.E. Nielsen, da han åbner forsamlingen og kan se over et par tusinde aktionærer.
Generalforsamlingen åbnede med lidt af en bombe, da banken i en kortfattet fondsbørsmeddelelse fortalte, at administrerende direktør Jørgen Brændstrup træder tilbage.
Spørgsmålet er om udskiftningen i bankledelsen stopper der. Det kom frem for en måneds tid siden, at Ree krævede, at bestyrelsen mere eller mindre skulle skiftes ud. Ree vil have sin egen bestyrelse med Niels Heering for bordenden.
Får Karsten Ree sin vilje, skal hans hold ledes af Niels Heering, mens Tina Fogh Aagard fortsætter som næstformand. Sammen med den nye bestyrelsesformand sætter Ree tre nye medlemmer ind i bestyrelsen.
De nye er direktør Hans Boye Clausen, statsautoriserede revisor Hans Nielsen og direktør Jens Peter Toft, mens Finansiel Stabilitets repræsentanter Steen Hemmingsen og Steen Hove bliver.
/ritzau/
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet