Handelsbanken på jagt efter gode kunder

Flere kunder - både private og erhvervskunder. Målet for den svenske Handelsbankens afdeling i Danmark er at øge sin markedsandel.

Det siger bankens administrerende direktør Frank Vang-Jensen efter et godt halvårsregnskab.

- Handelsbanken Danmark står stærkere nu, end vi nogensinde har gjort før, og vi er klar til at tage større markedsandele på både privat- og erhvervssiden. Vi har masser af penge at låne ud til gode kunder, understreger han i en kommentar til regnskabet for første halvår.

Banken fik et resultat efter nedskrivninger på udlån på 210 millioner kroner - det er en stigning på 47 procent i forhold til samme periode året før, hvor det var 143 millioner kroner.

Resultatet før nedskrivninger på udlån steg med otte procent til 240 millioner kroner mod 223 millioner i samme periode året før.

- Vores stabile måde at drive banken på viser sig i vores halvårsregnskab. Vi har begrænsede kredittab, fordi vi har gode kunder med en sund økonomi, og fordi vi ikke tager unødvendige risici eller bevæger os væk fra vores kerneforretning, understreger Frank Vang-Jensen.

/ritzau/

Svenske Handelsbankens afdeling i Danmark vil have større andel af markedet. Vi har masser af penge at låne ud, siger direktøren.

Offentliggjort Sidst opdateret