Havvind-udbud afgjort ved lodtrækning
Der er gang i udbygningen af vindenergi på dansk territorium. Onsdag blev det afgjort, hvem der skal opføre den hidtil største havvindpark ud for Thorsminde ved den jyske vestkyst. Billedet viser havvindparken Horns Rev 2, der ligger ud for Esbjerg. (Arkivfoto). Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Inden 2027 skal en ny havvindpark med en kapacitet på 1 gigawatt stå færdig ud for den jyske vestkyst.
Det bliver selskabet Thor Windfarm I/S, der vinder udbuddet om at anlægge og drive den kommende Thor Havvindmøllepark ved den jyske vestkyst. Det oplyser Klima-, Energi og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse onsdag.
Udbudsprocessen har været usædvanlig på den måde, at flere selskaber tilbød at betale 0,01 øre per produceret kilowatt-time til staten, og dermed måtte der lodtrækning til.
Her vandt Thor Windfarm, der er et datterselskab af den tyske energikoncern RWE. Dermed er der givet startskud til processen med at opføre den store havvindpark.
Det er første gang nogensinde, at en vindmøllepark bliver opført, uden at staten skal have penge op af lommen. Tværtimod budgetterer ministeriet med en indtægt på 2,8 milliarder kroner.
Det skyldes for det første, at placeringen ud for Thorsminde er fordelagtig både hvad angår vind- og bundforhold. Og så er prisen på vindmøller faldet de senere år i takt med, at turbinerne er blevet større og mere effektive.
Havvindparken får en kapacitet på 1 gigawatt. Det er næsten dobbelt så stort som Krigers Flak, der ellers har haft den hidtidige rekord.
Det svarer til den mængde energi, som 1 million husstande eller 1,6 million elbiler forbruger.
Forventningen er, at parken står færdig inden udgangen af 2027.
Resultatet af lodtrækningen betyder, at andre energiselskaber som Ørsted, Vattenfall og CIP må sige farvel til en potentiel ordre. De får en ny chance, når der senere bliver udbudt nye havvindparker i Nordsøen og ved Bornholm.
Jan Hylleberg, der er direktør for brancheforeningen Wind Denmark, opfordrer i den forbindelse regeringen til at skrue op for tempoet og udbyde kommende parker i et endnu hurtigere tempo.
- Når vi mangler så store mængder vedvarende energi herhjemme og i Europa frem mod 2030, som vi gør, og investorerne står i kø for at bygge, så viser resultatet også, at vi ikke har den rigtige model og ramme for udnyttelsen af den store vindressource, vi har til rådighed, siger han i en pressemeddelelse.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde