Headset-salget halter efter hos GN Store Nord
GN Store Nords omsætning faldt med fem procent i tredje kvartal efter lavere salg i headsetdivisionen.
Mens afsætningen af høreapparater går fremad og efter planen for GN Store Nord, kniber det mere med at sælge headsets.
Selskabet har fredag morgen offentliggjort regnskabet for tredje kvartal i år, og det viser en tilbagegang i omsætningen på fem procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.
Det sker på trods af, at GN Hearing - der producerer høreapparater - øgede omsætningen med seks procent til 1,554 milliarder kroner.
Det kunne dog ikke opveje nedgangen i salget i GN Audio, der producerer headsets til både professionelle og private.
Her kan det mærkes, at forbrugerne har færre penge mellem hænderne. Det har kostet en omsætningstilbagegang på 11 procent efter et salg på 2,790 milliarder kroner.
De svage tal betyder, at GN Store Nord sænker sine forventninger til omsætningen for hele året.
Tidligere regnede man med en omsætningsvækst på mellem 2 og 4 procent, men skønnet er nu sænket til intervallet mellem 0 og 2 procent.
GN Store Nord ejer varemærker som Resound, Jabra og Steelseries. Sidstnævnte, der producerer headsets til gamingbrug, overtog GN i januar 2022.
Selskabet har i efteråret annonceret en ny organisationsstruktur, som skal forenkle og strømline administrationen og beslutningsgangene.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker