Den internationale flymads-koncern Gategroup anklager den danske kvindelig direktør for datterselskabet Gate Gourmet, som hører hjemme i Københavns Lufthavn, for at have stjålet 130 millioner kroner over de seneste tre år.
Topchefen blev tidligere på måneden fyret, men hun er yderst usædvanligt i forhold til omfanget af svindlen angiveligt ikke blevet meldt til politiet.
Direktøren har nemlig indgået en aftale med Gategroup om at skaffe de mange penge tilbage. I en pressemeddelelse fra virksomheder skriver ledelsen:
"Selskabets første prioritet i dette tilfælde er at få pengene tilbage. Personen samarbejder om at skaffe de stjålne midler tilbage. Selskabet vil forfølge enhver vej for at bringe dette forhold til en tilfredsstillende afslutning."
Den schweiziske virksomhed fortalte i onsdags for første gang offentligheden om bedrageri i et af dets datterselskaber.
Men det var først, da Ekstra Bladet torsdag fik viden om, at svindlen skulle have fundet sted i det danske selskab, at koncernen udsendte en ny meddelelse, der bekræftede avisens oplysning.
"Vores efterforskning har konkluderet, at der var tale om et isoleret tilfælde af tyveri foretaget af den administrerende direktør for Gate Gourmet Northern Europe, som misbrugte sin position og autoritet.
Personen er blevet fyret", hedder det i pressemeddelelsen.
Ifølge Gategroup forsvandt langt de fleste af de 130 millioner kroner før 2010. Anklagen lyder på, at direktøren har forfalsket dokumenter og beløb. Svindlen blev dog opdaget i en intern kontrol, som samtidig slog fast, at ingen andre personer har været involveret.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker