Højere renteindtægter sikrer Danske Bank rekordresultat
Carsten Egeriis, der er administrerende direktør i Danske Bank, har afleveret et rekordregnskab. (Arkivfoto). Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
Danske Bank opnåede et overskud efter skat på 21,3 milliarder. Det er bankens bedste resultat nogensinde.
Danske Bank opnåede sidste år et rekordhøjt overskud på 21,3 milliarder kroner, hvilket ikke er overgået tidligere.
Det viser regnskabet for 2023, som er offentliggjort fredag morgen.
Det er blandt andet højere renteindtægter, som er grundlaget for det solide plus og som betyder, at banken lige præcis overgår den hidtidige rekord på 20,9 milliarder kroner fra 2017.
Nettorenteindtægterne udgjorde 35 milliarder kroner sidste år. Det er 39 procent mere end året forinden.
Så betød det mindre for bundlinjen, at gebyrindtægterne faldt med syv procent til 11,7 milliarder kroner.
Blandt de øvrige positive afvigelser i forhold til 2022 udgør nedskrivninger på udlån 262 millioner kroner mod 1,6 milliarder kroner året forinden.
- 2023 var et uforudsigeligt og udfordrende år at navigere i for os alle, og vores kunder gjorde i stor udstrækning brug af vores ekspertrådgivning, digitale løsninger og attraktive finansieringsmuligheder.
- På den baggrund gjorde vi store fremskridt på tværs af vores diversificerede forretning, og de samlede indtægter steg således 25 procent, siger administrerende direktør Carsten Egeriis.
Årets resultat står dermed på mange måder i kontrast til facit for 2022, hvor store hensættelser til bøder som følge af hvidvasksagen i Estland resulterede i et minus på 4,6 milliarder kroner.
De flotte tal kommer Dansk Banks aktionærer til gode, idet 85 procent af nettoresultatet udloddes som udbytte.
Danske Banks ledelse forventer i 2024 at realisere et resultat efter skat på mellem 20 og 22 milliarder kroner, og dermed kan en ny rekord altså være i sigte.
Danske Bank-koncernen omfatter foruden bankforretningen blandt andet også Realkredit Danmark, Danica Pension og ejendomsmæglerkæden Home.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde