Husjagt på Lolland stiller færrest krav til lønnen

2,2 millioner kroner. Så meget skal du og din partner tjene om året for at købe et gennemsnitshus på Frederiksberg, og det er næsten 10 gange så meget som for et gennemsnitshus på Lolland. Her vil realkreditinstitutterne kræve 242.000 kroner i årsindkomst for et par, hvis de skal kreditgodkendes til selve huskøbet. Det viser beregninger, som Ministeriet for By, Bolig og Landdistrikter og BRFkredit har foretaget for Søndagsavisen.
 
Men forskellen på næsten 10 gange indkomst for at købe bolig i den billigste og dyreste kommune bliver ikke mindre i de kommende år. Tværtimod. Sådan lyder vurderingen fra ekspert i boligøkonomi.
 
- Det vil blive endnu dyrere at købe bolig på Frederiksberg, og det vil sikkert også blive endnu billigere at købe hus i Udkantsdanmark. For det er inde i de større byer, at de gode jobs med høj løn findes, og den tendens vil blive endnu mere udtalt i de kommende år, siger lektor i boligøkonomi ved Syddansk Universitet Morten Skak til Søndagsavisen.
 
Det er Mikkel Høegh fra BRF enig med Morten Skak i. Men seniorøkonomen minder samtidig om at huske på et andet forhold, når man kigger på, hvad det koster at købe en bolig.
 
- Med udsigt til stadigt stigende boligpriser i hovedstadskommunerne får man i sagens natur også en større økonomisk gevinst den dag, man sælger huset igen. Omvendt kan et billigt hus på Lolland eller Mors vise sig at være en utrolig dårlig forretning, hvis huset slet ikke kan sælges igen, som mange af dem ikke kan, siger han.

Foto: Polfoto

Kravene til husstandsindkomsten svinger uhyre meget i forskellige dele af landet, når det handler om at købe en gennemsnitsbolig.

Offentliggjort Sidst opdateret