Huspriser fortsætter op

Priserne på villaer og rækkehuse er ifølge Boligsiden steget med 20 procent i Lolland Kommune det seneste år. Foto: Arkiv

Huspriserne i Lolland Kommune er steget med 20 procent det seneste år, viser tal for Boligsiden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Huspriserne på Lolland-Falster fortsætter med at stige, og den relative stigning er størst i Lolland Kommune, der nu ligger nummer to på listen over kommuner i landet med de største husprisstigninger efter Langeland Kommune.

Nye tal fra Boligsidens Markedsindeks for november viser, at husene i Danmark for sjette måned i træk bliver solgt til rekordpriser.

74 kommuner har oplevet prisstigninger det seneste år.

Og deriblandt altså både Lolland og Guldborgsund kommuner.

I Lolland Kommune er de gennemsnitlige kvadratmeterpriser steget med 20 procent i forhold til samme tidspunkt sidste år.

Det bringer kommunen op på en andenplads på Boligsidens liste over kommuner med de største relative stigninger.

Langeland Kommune topper listen med en stigning på 21,2 procent.

Ifølge Boligsiden er de gennemsnitlige kvadratmeterpriser i Guldborgsund Kommune steget med 8,4 procent det seneste år.

Ejendomsmægler Morten Reitz, EDC Poul Erik Bech/Reitz, Nakskov, mærker stor efterspørgsel på ejendomme, men oplever dog ikke hussprisstigninger i den størrelsesorden, som Boligsidens tal for Lolland Kommune indikerer.

- 20 procent i gennemsnit lyder af meget, men jeg kan i hvertfald bekræfte prisstigninger på Vestlolland, der ligger på niveauet 8-12 procent. Når der er tale om gennemsnitspriser, så må der være områder i kommunen, hvor prisstigningerne ligger et pænt stykke over 20 procent, vurderer Morten Reitz, der også minder om, at de generelle huspriser i Lolland Kommune kommer fra et lavt niveau.

- Derfor bliver de relative prisstigninger også hurtigt meget store, tilføjer han, men påpeger også, at prisstigningerne skyldes Femern-effekten.

- Det, der kommer til at ske på Lolland de kommende år, bliver så stort, at det er de færreste, der helt kan forstå, hvor stort det bliver. Derfor forventer jeg helt sikkert også markante husprisstigninger - også på Vestlolland - de kommende år, siger Morten Reitz.

Han vurderer, at områderne omkring Sydmotorvejen i Lolland Kommune trækker prisstigningsgennemsnittet op.

Det bekræfter ejendomsmæglerkollega Klaus Andersen, EDC Møller Jensen i Maribo.

- Men det er meget afhængig af, hvor på prisskalaen vi befinder os. Den nedre prisgrænse har løftet sig markant og i nogle tilfælde 30-40 procent. Jo højere priser, jo mindre relative stigninger. Kommer vi op på niveauet over en million kroner, så er det min vurdering, at prisstigningerne ligger på nogle få procent, siger Klaus Andersen.

Hans vurdering er, at prisstigningerne i høj grad skyldes fleksboligordningen.

- Flere efterspørger frisk luft og ser det som en kvalitet i fritidslivet. Det ser vi også ved, at der ofte er budkrig blandt tre-fire købere til samme ejendom, siger han.

Også Klaus Andersen forventer stigende huspriser de kommende år.

- Det kommer til at stikke helt af. Jeg forventer prisstigninger i området, der ikke bliver mindre end det, Boligsiden beretter om nu, og det vil være Femern-effekten, der kommer til at vise sig, forudser Klaus Andersen.

Udvikling i gennemsnitlige kvadratmeter-salgspriser for villaer og rækkehuse:

Kommune Nov./2019 Nov./2020 Ændring
Lolland 3.537 kroner 4.244 kroner 20,0 procent
Guldborgsund 6.419 kroner 6.960 kroner 8,4 procent
Kilde: Boligsidens Markedsindeks