Hvem vil købe Amagerbanken

Står du og mangler en bank med et betydeligt underskud? Så har statens skraldespandsselskab Finansiel Stabilitet et godt tilbud til dig.

Det har nu officielt sat Amagerbanken til salg, oplyser det statslige afviklingsselskab i en meddelelse.

Der er allerede flere om budet, lydet det.

- Finansiel Stabilitet har modtaget adskillige henvendelser fra interesserede købere vedrørende Amagerbanken af 2011 (Amagerbanken) og har sammen med Amagerbankens ledelse allerede igangsat arbejdet med at kunne gennemføre en åben og transparent salgsproces, skriver selskabet.

Finansiel Stabilitet regner med at have salgsmaterialet klar i begyndelsen af april, hvorefter det fremtidige ejerskab vil være afklaret senest i midten af maj.

/ritzau/

Amagerbanken er nu officielt sat til salg. Interesserede købere kan henvende sig til Finansiel Stabilitet.

Offentliggjort Sidst opdateret