Udledningen af CO2 fra propelfly er mindre end det halve af, hvad et jetfly udleder. Ifølge nye tal fra Energistyrelsen betyder det, at CO2-udledningen for at flyve fra København til Aalborg med propelfly er på 31 kilo pr. person. Jetflyet bruger 66 kilo, en lille bil med en person 74 kilo og en mellemklassebil med en person 88 kilo. IC3-toget er nede på 12 kilo pr. person.
De nye tal gør ifølge flyselskabet Cimber Sterling op med en forestilling om, at indenrigsflyvning er meget mere forurenende end andre transportformer.
- Endelig er diskussionen om CO2-udledning fra fly blevet faktabaseret, siger Jørgen Nielsen, administrerende direktør i Cimber Sterling.
Selskabets propelfly tegnede sig sidste år for mere end halvdelen af alle afgange i Danmark. Cimber Sterling har syv propelfly af typen ATR, som dagligt flyver på kryds og tværs af Danmark.
Det kan være en CO2-mæssig fordel at tage toget. Men nu har Energistyrelsen fjernet en anbefaling om at tage toget frem for flyet, påpeger luftfartsselskabet.
Cimber Sterling peger på, at toget ikke kan konkurrere på Aalborg-ruten, hvis man inddrager rejsetiden.
- ATR-flyet er ikke kun fuldt ud konkurrencedygtigt, når det gælder CO2 - man kommer også meget hurtigere frem og oftest også meget billigere. Jeg glæder mig til at flyve en masse kunder med grøn samvittighed rundt i landet, siger Jørgen Nielsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker