Indere udfører konfliktramt arbejde

Brug af indisk arbejdskraft til at udføre strejkeramt arbejde i Danmark udvikler sig tilsyneladende til et stor politisk sag.

Hele oppositionen samt Dansk Folkeparti vender sig imod, at it-virksomheden CSC har hyret 40 indiske medarbejdere til at lave arbejde, som er strejkeramt af danske it-ansatte, skriver Avisen.dk.

Integrationsordfører Henrik Dam Kristensen (S) vender sig mod de indiske skruebrækkere.

- Jeg er meget forarget. Udlændingeservice skal ikke hjælpe en virksomhed med konfliktramt arbejde, siger Dam Kristensen, der har rejst sagen over for integrationsministeren.

Når jobcentre ikke må henvise ledige til strejkeramt arbejde, så bør Udlændingeservice heller ikke tillade, at indere kommer og overtager strejkeramt arbejde, mener han.

Også Enhedslisten, De Radikale og Dansk Folkeparti vender sig mod, at inderne kommer og overtager strejkeramt arbejde.

- Det har ikke været meningen, at udlændinge skal komme hertil som strejkebrydere. Vi må nu se, om reglerne skal strammes, siger Bent Bøgsted, der er arbejdsmarkedsordfører for Dansk Folkeparti.

Ifølge Avisen.dk mener virksomheden CSC, at det er fuldt lovligt at indsætte de 40 indere under strejken. Inderne kom til Danmark i fredags.

- For at kunne servicere vores kunder - også under en eventuel udvidet konflikt efter 1. juni - har CSC taget en række initiativer, der skal sikre vores ydelser til kunderne, også uden en fredsaftale, siger CSC-direktør Lene Christensen i en pressemeddelelse.

- Det indebærer blandt andet, at vi benytter udefrakommende ressourcer. Dette er fuldt lovligt, siger hun.

Blandt CSC's store kunder er det offentlige Danmark: Skat, politiet og CPR.

/ritzau/

En faglig konflikt har fået CSC til at hente 40 indere til Danmark for at være skruebrækkere.

Offentliggjort Sidst opdateret