Rengøringskoncernen ISS kan glæde sig over, at man i andet halvår fik løftet indtjeningen op på et niveau som før den finansielle krise. Samtidig måtte selskabet dog notere et underskud på godt 1,6 milliarder kroner efter store nedskrivninger på flere poster.
Samlet voksede omsætningen til 69 milliarder kroner. Der er tale om en lille vækst på blot en procent i den almindelige drift. Dertil kommer vækst fra tilkøb. Til gengæld trak den stærke danske krone lidt ned i tallene, så omsætningen er kun lidt højere end året før.
Årets resultat blev et overskud før nedskrivninger og amortisering af kundekontrakter på 385 millioner kroner mod 494 millioner kroner året før.
- 2009 var et udfordrende år. Vi er tilfredse med, at det allerede i andet halvår lykkedes at genskabe en lønsomhed på niveau med det foregående år, siger Jørgen Lindegaard, afgående koncernchef i ISS. Han afløses 1. april af Jeff Gravenhorst.
ISS måtte ekstraordinært nedskrive på goodwill for i alt 1,2 milliarder kroner. Desuden var der amortiseringer af kundekontrakter for 1,1 milliard kroner. Dette skyldes ifølge ISS særlige forhold fra 2005, hvor selskabet blev overtaget og afnoteret fra fondsbørsen.
Alle værdier måtte da opskrives til markedsværdi. En række aktiviteter blev solgt eller sat til salg i 2009, hvilket førte til ekstraordinære nedskrivninger. Desuden har man nedskrevet goodwill i Frankrig og Tyskland.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde