Jævn stigning i bilsalg fortsætter

Bilsalget steg i november med to procent i forhold til måneden før. Salget til private steg med seks procent, mens erhvervslivet købte to procent færre biler.

Der viser de sæsonkorrigerede tal, oplyser Danmarks Statistik.

Over tre måneder lå bilsalget otte procent højere. I denne periode lå privates køb fem procent højere end i den foregående periode, mens erhvervslivets bilkøb er steget med 12 procent.

I faktiske tal blev der solgt 13.021 personbiler i november. Det er 44 procent flere end i samme måned for et år siden.

Erhvervslivet købte 6647 biler, mens private købte 6374. Over det seneste år har erhverv købt godt 75.000 nye biler, mens private har købt 74.000.

Samtidig har private i stigende grad leaset biler, og de indgår ikke i statistikken, der registrerer bilkøb. Over et år er 9300 biler blevet leaset privat mod 5800 året før.

Bilsalget står til at blive en af de økonomiske succeshistorier i 2010, vurderer banken Nordea.

I Dansk Erhverv ser man bilsalget som en indikator for det danske privatforbrug.

- Det kræver luft i budgetterne og en tro på fremtiden, før de danske husholdninger og virksomheder kaster sig ud i bilkøb, siger Mira Lie Nielsen, økonom hos Dansk Erhverv.

Hun peger på at der har været et opsparet købsbehov. Det er et sundt tegn for dansk økonomi at bilsalget er steget i november, konstaterer Mira Lie Nielsen.

Målt i forhold til samme tidspunkt året før er der tale om store vækstrater. Men bilsalget befandt sig i 2009 på et historisk lavpunkt.

- I lyset af det skal man derfor hæfte sig mest ved at bilsalget - korrigeret for sæsonudsving - fortsat stiger måned for måned, mener Mira Lie Nielsen.

/ritzau/

Salget af personbiler steg med to procent i november i forhold til måneden før i sæsonkorrigerede tal, fremgår det af tal fra Danmarks Statistik.

Offentliggjort Sidst opdateret