Mange butikker i Nakskov har allerede taget hul på januarudsalget, og melder om et godt salg trods det voldsomme vintervejr.
Rene Christiansen fra Bastian, finder ligefrem vintervejret positivt.
- Vi har udsalg på en masse vintertøj, og det er jo det, folk køber i øjeblikket, når det er så koldt. Samtidig tror jeg, de store mængder sne gør, at folk bliver hernede i stedet for eksempelvis at tage til Næstved Storcenter, siger Rene Chrstiansen.
Hos Nicolai stå kunderne ligefrem i kø.
- Niveauet er det samme som sidste år, og der var også kø ved indgangspartiet, da vi åbnede dørene for vores udsalg i tirsdags, fortæller Camilla Fugl.
Lohse har dog ikke startet januarudsalget endnu, og det kan Svend-Erik Lohse godt mærke.
- Vi kan godt mærke, at kunderne venter på udsalget, og at det er blevet mere populært på grud af krisen, men vores vintertøj sælger vi meget af, selvom det ikke er på udsalg, siger Svend-Erik Lohse, der først starter sit januarudsalg i midten af januar.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde