Private jobfirmaer kan hente millioner af kroner i bonus fra de offentlige kasser for at skaffe job til tusindvis af unge ledige akademikere, som i virkeligheden selv har skaffet sig job. Det skriver Politiken.
Anklagen kommer fra landets to store universitetsbyer, København og Århus, som får opbakning af Kommunernes Landsforening (KL) og akademikernes faglige organisationer.
- Der er for store kommuner et massivt ressource- og pengespild i at sende akademikere i aktivering efter blot tre måneder - rigtig mange af dem er netop på vej i job på det tidspunkt. Det virker sløset med samfundets penge, siger Københavns beskæftigelsesborgmester, Klaus Bondam (R).
Siden marts har nyledige akademikere under 30 år skullet overføres fra de kommunale jobcentre til private firmaer efter seks uger med henblik på aktivering efter tre måneders arbejdsløshed.
Men allerede når de arbejdsløse har været i stald hos de private firmaer et par uger, udløser det en bonus på typisk 10.000 kroner til det private firma, hvis den arbejdsløse kommer i job.
I mange tilfælde har de unge ledige akademikere ifølge Akademikernes Centralorganisation (AC) allerede i realiteten skaffet sig jobbet. Det tager nemlig typisk fire til seks måneder, fra en akademiker begynder at søge, til han eller hun sidder i stolen.
Endnu har kun få arbejdsløse akademikere været gennem den nye ordning, men AC har beregnet, at landets kommuner alene i år kommer til at betale 55 millioner kroner i bonus til private jobfirmaer, som ikke har ydet noget for pengene.
Beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) har ingen planer om at rykke ved aktiveringen af unge arbejdsløse akademikere.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker