Det danske jobmarked står i stampe. Og det betyder, at Jobindex fastholder forventningerne til hele året om en omsætning på 70 millioner kroner og et resultat før skat på 15 millioner kroner.
- Under de nuværende omstændigheder er det et pænt resultat, som vi er fuldt tilfredse med, siger Kaare Danielsen, direktør for Jobindex.
Det totale antal jobannoncer på internettet ligger fortsat på omkring 15.000 nye jobannoncer pr. måned som det har gjort siden marts. Antallet af jobannonce er faldet med hele 57 procent i forhold til toppen i 3. kvartal 2007 på 35.000 nye jobannoncer. Antallet af private jobannoncer er faldet med omkring 60 procent, mens antallet af offentlige jobannoncer er faldet med cirka 40 procent.
Jobindeks har fortsat en svagt stigende markedsandel, der ligger på omkring en tredjedel af markedet, men antallet af jobannoncer hos Danmarks største jobdatabase har siden marts 2009 ligget stabilt på omkring 15.000 nye job hver måned. Den forventede bedring af jobmarkedet, med en stigning i antallet af jobannoncer til følge, lader derfor fortsat vente på sig, oplyser selskabet.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker