Kinesisk nytår får endelig forbrugerpriserne til at stige
Udviklingen er helt som forventet, da priserne typisk stiger i forbindelse med højtiden det kinesiske nytår, som dette år var i februar. (Arkivfoto). Foto: Str/Ritzau Scanpix
Forbrugerpriserne i Kina har været faldene siden juli sidste år, men som forventet steg de i februar.
Forbrugerpriserne i Kina steg i februar for første gang siden august.
Det oplyser landets nationale statistikbureau (NBS) natten til lørdag dansk tid.
Forbrugerprisindekset steg med 0,7 procent i februar mod et fald på 0,8 procent i januar.
Dermed slog indekset analytikernes forventning om en stigning på 0,3 procent.
Kina har siden juli været ramt af deflation, hvilket betegner et fald i forbrugerpriserne - det vil sige det modsatte af inflation.
Med undtagelse af august er priserne faldet lige siden.
Udviklingen er helt som forventet, da priserne typisk stiger i forbindelse med højtiden det kinesiske nytår, som dette år var i netop februar.
Derfor mener en analytiker også, at udviklingen ikke markerer et generelt stop for de faldende forbrugerpriser.
- Det er for tidligt at konkludere, at deflationen i Kina er ovre, lyder det fra Zhiwei Zhang, som er præsident og cheføkonom i kapitalfonden Pinpoint Asset Management.
Producentpriserne faldt i modsætning til forbrugerpriserne med 2,7 procent i februar.
Den kinesiske premierminister, Li Qiang, oplyste tirsdag, at landet sigter efter en økonomisk vækst på fem procent i 2024.
Han medgav dog, at det ambitiøse mål ikke kommer til at være let i betragtning af de udfordringer, den kinesiske økonomi står over for.
De faldende priser i Kina står i skarp kontrast til resten af verden, hvor inflationen fortsat er højere end ønsket.
Selv om faldene priser kan være godt for forbrugerne, kan det være en trussel for økonomien som helhed. Det skyldes, at forbrugerne kan finde på at udsætte deres indkøb i håbet om, at priserne falder yderligere.
Den lavere efterspørgsel kan få virksomhederne til at skære i produktionen, indføre ansættelsesstop eller foretage nedskæringer.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde