Klar med luftbro til tunnelbyggeri
Efter BackBone Aviation tidligere på året præsenterede mulighederne for blandt andre borgmestrene John Brædder og Holger Schou Rasmussen, er planerne for betjeningen af Lolland-Falster Airport konkretiseret. Arkivfoto Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Flyselskab BackBone Aviation, Esbjerg, har besluttet sig for at ville transportere mandskab og gods til og fra det kommende Femern Bælt-byggeri fra Lolland-Falster Airport.
En aftale med Blue Water Shipping og Martin Skibsted fra Sakskjøbing Sukkerfabrik sikrer, at der kan blive taget hånd om alt det på landjorden, når Femernforbindelsen skal bygges: Transport til og fra lufthavnen, bookning og sikkerhedstjek.
Det er erfaringerne fra lignende meget store anlægsprojekter, der giver parterne mod på at byde sig til med flytransport af skibsbesætninger, teknisk personale og med gods, som skal nå hurtigt frem.
Samtidig er de offentlige ejere af Lolland-Falster Airport ved at få undersøgt, hvad der mangler for at den lokale lufthavn kan bruges: BackBone peger ikke mindst på den manglende mulighed for instrument-flyvning til den sydlollandske lufthavn.
Læs mere i tirsdagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Røg i hal ved børnehus
Kontrol af byggeplads afslørede efterlyst ukrainer
Mikkel oplever sin tredje skolelukning
René Hedegaard fortsætter som direktør i Krokodille Zoo
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Kvinde anholdt: Truede med at skyde bekendt
Bostedet Langholt lukker