Kornpriser giver landbruget gevinst

Fortsat stigende kornpriser sikrer de ellers hårdt pressede danske landmænd en milliardgevinst på den nært forestående høst, selv om sidste års rekordvolumen på 10 millioner ton korn slet ikke nås i år. Det skriver dagbladet Børsen.

Den store høst i 2009 blev solgt til en elendig pris på 70-75 kroner pr. 100 kg., mens den middelhøst på 8,5-9 millioner ton, der er udsigt til i år, kan forventes afhændet til omkring 100 kroner pr. 100 kg.

Facit på regnestykket er, at værdien af årets høst ser ud til at blive 1-1,5 milliarder kroner større end høsten 2009. Baggrunden for de stigende priser er blandt andet den seneste tids hedebølge, som går alvorligt ud over høstmængderne i for eksempel Frankrig og Rusland.

- Selv om priserne i fjor var de laveste i mange år, og derfor et godt udgangspunkt for at opnå stigninger, så er det rigtig dejligt med kornpriser, som er 20, måske 25 kroner højere nu, siger konsulent Jakob F. Kjærsgaard, som for den sjællandske landboforening Gefion og kornbasen.dk følger udviklingen tæt.

Han vurderer lige som flere andre, at det i år generelt bliver til en middelhøst i Danmark.

Jakob F. Kjærsgaard understreger, at intet er endeligt før høsten "ligger på ladegulvet" og afgrøderne solgt, men holder hans forventning om, at de landmænd, som får solgt på det rigtige tidspunkt, kan høste trecifrede kornpriser, så vil det hænge fornuftigt sammen i de fleste planteproduktioner herhjemme.

/ritzau/

Kraftige prisstigninger på korn sikrer landbruget milliardgevinst, selv om kornvolumen bliver mindre end sidste års høst.

Offentliggjort Sidst opdateret