Lolland er blandt de kommuner, hvor arbejdsløsheden er steget mindst fra juni sidste år til marts i år. Det viser en opgørelse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. I opgørelsen indgår dog ikke massefyringerne på Vestas, der ikke var trådt i kraft i marts.
Det er først og fremmest kommuner i Jylland og på Fyn, der er hårdest ramt af den stærkt stigende arbejdsløshed, mens kommunerne i hovedstadsområdet samt omkring de større provinsbyer har oplevet de mindste stigninger. Og så lige altså Lolland og Syddjurs kommuner.
Når det gælder de to kommuner, nævner Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, at her her var arbjdsløsheden dog i forvejen relativt høj i juni 2008.
Årsagerne til den overordnede udvikling skal blandt andet ses i de geografiske forskelle i uddannelsesniveau og erhvervsstruktur, mener AE. De kommuner, der har haft de højeste stigninger i arbejdsløsheden, har således også mange ufaglærte samt en stor koncentration af industri og byggeri. Igen altså undtagen Lolland, der også har mange ufaglærte og mange ansatte i industrien.
I for eksempel Skive og Ikast-Brande er ledigheden steget med 2,3 procent i perioden, mens den i Lolland Kommune er steget med 0,8 procent. I Guldborgsund er ledigheden steget med 1,3 procent.
Med de vækstudsigter, der er i vente, advarer Arbejderbevægelsens Erhvervsråd om, at ledigheden kan bliver fordoblet frem til slutningen af 2010 set i forhold til i dag. AE foreslår, at regeringen først og fremmest sætter ind med offentlige investeringer og højnelse af uddannelsesniveauet i yderområderne for at imødegå den stigende ledighed her.
Michael Torfing
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker