Det er tit kvinderne, der fylder indkøbskurven i butikkerne med familiens madvarer. Og nu har Irma taget skridtet og fået en flok kvinder til at lave næste uges tilbudsavis.
Inspirationen kommer fra Volvo, der tidligere har sat en gruppe kvindelige designere til at udvikle en ny bil.
Nu har Irma pjanket idéen og har ladet en gruppe af kædens kvindelige butikschefer, indkøbere og marketingmedarbejdere lave en tilbudsavis efter eget hoved.
Marketingchef i Irma Gitte Matzen siger, at avisen kommer med løsninger, der gør hverdagen lidt nemmere. Der er nemlig inspiration og idéer til nem mad i en travl hverdag, til en middag for to og til en gæstemiddag.
- Vi er meget spændte på, hvordan kunderne tager imod det. Når vi har set resultaterne vil vi overveje at benytte denne arbejdsform i højere grad i fremtiden, siger Gitte Matzen.
Hun forestiller sig også, at man kan lave en avis lavet af mænd.
Tilbudsavisen gælder fra på søndag og en uge frem. Og den afviger også fra de normale tilbudsaviser med især tilbud på stykvarer i steder for mængdetilbud.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde