Kampen om den knækkede fynske Fionia Bank spidser til. Nu melder Lån & Spar Bank sig på banen. Banken har besluttet at afgive bud på en væsentlig del af Fionia Bank sammen med færøske Føroya Banki.
De to banker vil via et fælles budkonsortium afgive et koordineret bud på hver en del af Fionia Bank-aktiver. Fionia Bank er i dag ejet af det statslige afviklingsselskab, Finansiel Stabilitet.
Det er ventet, at Finansiel Stabilitet på mandag offentliggør, hvem der køber banken. Spar Nord og Nordea har hidtil været de eneste, der offentligt har vist stor interesse for Fionia Bank.
Hvis det bliver Lån & Spar og Føroya Bank, der løber med Odense-banken, vil Fionia blive bevaret både som navn og som bank. Føroya vil nemlig gøre Fionia i Odense til dansk hovedsæde med 19 filialer for privatkunder og syv erhvervscentre. Lån & Spar vil overtage ni filialer for privatkunder og fire erhvervscentre, der vil blive videreført som Lån & Spar Bank.
- Fyn har i mange år været et vigtigt fokusområde for os, og da Fionia skulle sælges, var det naturligt at se på mulighederne for at overtage dele af den. Hele Fionia Bank var for stor en mundfuld for os. Vi er først og fremmest interesseret i en række af bankens velfungerende filialer, siger den administrerende direktør i Lån & Spar, John Christensen, i en skriftlig kommentar til buddet.
Spar Nords administrerende direktør, Lasse Nyby, bekræfter, at banken fortsat er med i opløbet om resterne af Fionia.
- Vi byder, men hvilke dele vi byder på, vil jeg ikke sige, siger bankdirektøren til Ritzaus finanstjeneste, RB-Børsen.
Han er ikke overrasket over, at der er flere bejlere til Fionia.
- Vi har vidst, at der var andre, siger Lasse Nyby.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde