De nye regler om gyllealarmer skulle egentlig sikre vandløb mod forurening fra gylletanke. I stedet har reglerne skabt en masse forvirring. Det fortæller DR Sjælland.
Hos Gefion i Sorø, der rådgiver landbrug i Østdanmark, får man i øjeblikket dagligt henvendelser fra landmænd, der er i tvivl om reglerne. De er usikre på, om de er blandt dem, der skal installere alarmer på deres gylletanke, og samtidig er de ramt af, at reglerne blev meldt ud meget sent.
- Det var først den 20. december, at Miljøstyrelsen definerede reglerne nærmere. Det vil sige, at landmændene reelt kun har haft mellem jul og nytår til at få tjekket, om de var omfattet eller ej. Og det er selvfølgelig ikke acceptabelt, siger Jens Egon Bjerregaard, der er bygningskonsulent hos Gefion.
I nogle tilfælde har myndighederne givet besked til de landmænd, der er berørt af de nye regler. Men hvis det ikke er sket, er det landmanden selv, der skal undersøge, om hans gylletank har en beliggenhed, der kræver installation af gyllealarm.
Det kan i nogle tilfælde indebære, at han skal have opmålt, om hans jord skråner mere eller mindre end seks grader ned mod et vandløb. En opmåling, som mange landmænd har svært ved at foretage selv.
Reglerne om gyllealarmer kritiseres på en række andre punkter. Blandt andet er der rejst kritik af, at der ikke er nok kontrol med, om alarmerne bliver sat op. Det vækker også undren, at alarmerne ikke skal igennem en officiel kvalitetsgodkendelse, før de kommer i handlen. Der er dog bred enighed om, at gyllealarmer som sådan er en god idé.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker