Lavere tøjsalg trak ned

Detailhandlen faldt i november med 0,3 procent, korrigeret for sæsonudsving, fremgår det af nye tal fra Danmarks Statistik. Især tøjsalget trak ned i opgørelsen.

Salget af beklædning faldt nemlig med 3,8 procent. De to andre varegrupper - fødevarer og dagligvarer samt andre forbrugsvarer - holdt stort set et uforandret salg.

Ifølge Danmarks Statistik er det ikke usædvanligt med større udsving inden salget af tøj i forhold til de øvrige varegrupper.

I en direkte sammenligning med november 2008 er der tale om et fald i detailsalg på 2,8 procent. Det skyldes igen salget af tøjvarer, der er gået tilbage med næsten 11 procent.

På årsbasis er fødevarer og andre fødevarer i november gået 2,3 procent tilbage i forhold til samme måned året før, mens salget af andre forbrugsvarer ligger 1,7 procent lavere.

De lidt neutrale tal for november blev fredag dog noget overhalet af nye tal fra betalingskortselskabet PBS, der peger mod en pænt stigende omsætning på dankort i december.

/ritzau/

Salget af beklædning trak ned i den samlede detailhandel i november, så der blev tale om et beskedent fald på 0,3 procent i forhold til måneden før.

Offentliggjort Sidst opdateret