Ledigheden er fordoblet på et år

I maj var der 97.000 ledige, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Det svarer til 3,5 procent af arbejdsstyrken. Der blev 4100 flere fuldtidsledige i maj. Det samlede ledighedstal er nu 97.000 eller 3,5 procent af arbejdsstyrken, viser den nyeste opgørelse fra Danmarks Statistik.
 
Det er cirka dobbelt så mange som for et år siden, da ledigheden slog den hidtil laveste rekord. Det er især mændene, der bliver ramt med en ledighed på 4,1 procent i maj. Kvindernes ledighed var i samme periode 2,8 procent. Ledigheden er siden februar - altså i løbet af de seneste tre måneder - steget med 25.500 fuldtidspersoner eller 36 procent.
 
Ledighedstallet dækker over, at langt flere danskere har været ledige i en kortere eller længere periode og tallet opgøres i fuldtidspersoner i forhold til de 16-64-årige, der tælles med i arbejdsstyrken. /ritzau/




Ledigheden fortsætter med at stige.

Offentliggjort Sidst opdateret