Med et flot årsregnskab bliver legetøjskoncernen Lego større og større og bader i succes. Overskuddet for 2010 blev på 4,9 milliarder kroner, hvilket er to milliarder mere end året før.
Også omsætningerne overstiger forventningerne. Sidste år blev der solgt for 16,6 milliarder kroner legetøj med Lego-mærket på mod 11,6 milliarder kroner året forinden. Det er en fremgang på over 37 procent, fremgår det af regnskabet.
- Resultatet er særdeles tilfredsstillende og skyldes blandt andet høj vækst i markeder som USA, Storbritannien, Rusland og Østeuropa, siger Jørgen Vig Knudstorp, der er administrerende direktør i Lego.
Den danske legetøjskoncern er nu verdens fjerdestørste legetøjsproducent. Nu sidder virksomheden på 5,9 procent af verdensmarkedet for legetøj mod kun 4,8 procent for et år siden.
Lego oplyser, at selskabet har vundet markedsandele de fleste steder i verden, og væksten har været tocifret i de fleste lande. Men det er stadig børnene i Europa, der ejer flest Legoklodser.
Det er især Lego City, Duplo og Star Wars, der sælger godt, mens det nye onlinespil Lego Universe, der kom på markedet i slutningen af 2010, skuffer.
For 2011 forventer Jørgen Vig Knudstorp en mindre stigning i det globale marked for traditionelt legetøj. Og man regner med en vækst i salget.
- Vi forventer, at væksten kommer på hovedmarkederne i Nordamerika og Europa og fra mindre, men hastigt voksende nye markeder som for eksempel Kina. Både de klassiske produktlinjer og nye temaer som Lego Ninja er kommet godt fra start i 2011, siger direktøren.
Lego har i dag 8365 fuldtidsansatte, og det er en stigning på 1079 i forhold til 2009.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde