LF er solid kapital - og ø-mentalitet

Geografisk ligger den private bopæl såmænd  ³kun²  i Vordingborg,  men den tilflyttede midtjyde (født i Tørring) er udmærket klar over, at springet over Storstrømmen også er springet til en anden del af Danmark - både hvad angår erhverv og mentalitet.

- Storstrømmen skiller lige så meget som Østersøen. Det har jeg da lært, siger Jens Beuchert, der har haft sit professionelle virke som erhvervsdirektør i landsdelen siden midten af 1990´erne.
- Lad mig hurtigt understrege, at jeg skam er blevet taget særdeles godt imod. Men jeg støder næppe nogen ved også at konstatere, at Lolland-Falster i høj grad bærer præg af et tæt og stærkt lokalt sammenhold. En ø-mentalitet. Med positive og mindre positive konsekvenser, konstaterer han.
Set over de 13 år, han har været i landsdelen, har ³ø-mentaliteten² dog langt fra betydet stop for udviklingen.

Faktisk mener Jens Beuchert, at området har undergået en særdeles voldsom - og positiv - udvikling de seneste år.
- Det er altid nærliggende at tage udgangspunkt i ens egen verden. Her har vi over en periode fra 1996 til i dag set en udvikling her i banken, som har været uhyre markant. Et forretningsomfang på erhvervsdelen fra cirka 1,1 milliarder kroner til 6,5 milliarder kroner. Tallene er jo udtryk for en aktivitet, og jeg glæder mig over en hel række ting, som er lykkedes, siger Jens Beuchert.

- Når vi lige nu taler om stigende ledighed og finanskrise er det værd at holde fast i, at udgangspunktet er et helt andet for landsdelen, end det var i midten af 1990´erne. Kapitalgrundlaget i erhvervslivet er bedre, og beskæftigelsen på et helt andet og højere niveau, for blot at nævne et par eksempler, siger han, som også peger på, at især de seneste års mange generationsskifter i det lokale erhvervsliv er værd at glæde sig over.
- En række af virksomhederne - også flere af de lidt større - har haft held med at få lavet generationsskifter, samtidig med at man har kunnet holde fast i vækst og udvikling. Det er meget glædeligt, konstaterer Jens Beuchert.

Han stopper i banken med udgangen af marts.
Hans efterfølger som erhvervskundedirektør i Nordea bliver Torben André Petersen, der i dag er privatkundedirektør.




Den 61-årige erhvervskundedirektør Jens Beuchert, Nordea Lolland-Falster, takker af og rykker hjem til privaten.

Offentliggjort Sidst opdateret