LF-firmaer fælles om eksportplan

To umiddelbart meget forskellige firmaer, begge med rødder på Nordfalster, går nu sammen i en eksport-satsning.

Det er sprøjtegiganten Hardi International A/S, med 400 medarbejdere i Nørre Alslev, og Datalogisk A/S, med godt 20 it-medarbejdere i Gundslev. Samarbejdet er rettet mod Norge.

De to firmaer har indgået aftale om salg af GPS-løsninger og software, ikke mindst “flagskibet” fra Datalogisk Næsgaard Mark.
- Med samarbejdet får vi en meget effektiv adgang til det norske marked, siger Birger Hartmann, direktør i Datalogisk A/S.

Hardi International har i forvejen et tæt netværk af distributører i hele Norge.
- Vi har tæt kontakt til norske landmænd. Nu kan vi tilbyde løsninger, som de efterspørger, og som forbedrer deres drift, siger Knud Rughave, der er skandinavisk salgsdirektør i Hardi International A/S.

Foto: Flemming Karlsen

Offentliggjort Sidst opdateret