Lidl straffes for snebajer-tyvstart

Carlsberg er vred på discountkæden Lidl, som stik mod traditionerne har tyvstartet salget af Tuborgs julebryg.

Offentliggjort Sidst opdateret

Discountkæden Lidl var allerede torsdag klar med årets udgave af Tuborg Julebryg - også kendt som snebajer.

Dermed brød man en aftale med Carlsberg om, at øllen ikke skal sælges før fredag aften klokken 20.59.

På det tidspunkt vil Carlsberg nemlig traditionen tro køre julebryg ud til 450 kunder i 41 byer. Tyvstarten vækker vrede hos Carlsberg, der nu sætter Lidl på den "sorte liste".

- Lanceringen af Tuborg Julebryg er efterhånden en national begivenhed, som rigtigt mange danskere glæder sig til hvert år. Derfor er det ærgerligt, når indgåede aftaler ikke overholdes, siger salgsdirektør Jette Ramgaard, Carlsberg Danmark.

Hun oplyser, at Lidl har henvist til, at butikker rundt omkring gjorde noget tilsvarende sidste år, og at man derfor synes, det var i orden at gøre det samme.

- Men for os er der rigtig stor forskel på de ting, fordi det har været annonceret i Lidls tilbudsavis, siger Jette Ramgaard.

Flere af Lidls konkurrenter har følt sig nødsaget til at følge efter med det tidlige salg af "sneøl" for at leve op til konkurrencen.

Carlsberg vil dog fortsat køre sit program igennem og levere ud til de mange kunder fredag.

- Vi håber, at vi får en superfestlig aften, lyder det optimistisk fra Carlsbergs salgsdirektør.

Carlsberg har dog meddelt Lidl, at man næste år ikke vil få leveret Tuborg Julebryg inden den såkaldte "J-dag", hvor øllen sendes ud.

Traditionen med J-dagen har stået på i godt 20 år og har så småt bredt sig også til andre lande.

For Carlsberg er julebryggen en stor sag. I november og december står den for 22 procent af ølsalget.

/ritzau/