Det A.P. Møller-Mærskejede værft Lindø må sige farvel til 100 medarbejdere. Omkring 175 stillinger en nu nedlagt på kort tid.
Lindøværftet må fyre medarbejdere. 100 af det A.P. Møller-Mærskejede skibsværft ansatte kommer til at stå uden arbejde. Det skriver DR.dk. For to uger siden annoncerede værftet overvejelser om at skære 175 stillinger. Siden da er der skåret 70 stillinger af flere omgange, og nu mister 100 altså jobbet.
- Vi har for få ordrer, og det er forklaringen på, at vi afskediger medarbejdere, siger Finn Buus Nielsen, administrerende direktør på Lindøværftet, til DR Nyheder.
Han vil ikke afvise flere fyringer og peger på, at ingen tør bestille nye skibe. Finn Buus Nielsen siger samtidig, at der er en risiko for, at Lindøværftet lukker helt.
- Risikoen er større nu end for et år siden på grund af den manglende ordretilgang, siger han.
I dag arbejder lidt under 2500 på værftet.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde