Lokale iværksættere trodser krisen

Krise og afmatning for erhvervslivet har også en markant virkning på manges lyst til at begynde en tilværelse som som selvstændig erfhvervsdrivende.

Det konstaterer i hvert fald kreditoplysningsbureauet Experian, der i en opgørelse over nye selskabsregistreringer konstaterer, at stadigt færre tager springet fra lønmodtager til selvstændig.

Ganske vist er der i årets første ni måneder etableret 14.000 nye selskaber. Men det er næsten 35 procent færre end de tilsvarende ni måneder i 2008.
- Det er altså mere end hver tredje iværksætter, der har droppet planerne om at starte for sig selv sammenlignet med situationen i 2008, konstaterer kommunikationschef Camilla Rose, Experian.

Men situationen her i landsdelen er tilsyneladende langt fra så dyster.
Palle Themsen, erhvervs- og udviklingskonsulent i Erhversråd Lolland-Falster, har netop gjort tal op for Lolland og Guldborgsund Kommuner i år.

Her er der også en faldende tendens. Men slet ikke i samme omfang.
Tallene fra Erhvervsråd Lolland-Falster gælder både personligt ejede firmaer og selskabsregistreringer, så i faktiske tal kan man ikke uden videre sammenligne med Experian-tallene, der altså gælder selskaber. 

Men tendensen er tydelig nok: Hvor der på landsplan i årets første tre måneder er sket et fald omkring 35 procent ligger faldet her i landsdelen under fem procent. Og det er vel at mærke oven på en række år, der har budt på en særdeles kraftig stigning i antallet af iværksættere på Lolland-Falster.

Foto: STEFFEN ORTMANN

Anatallet af iværksættere falder drastisk. Men på Lolland-Falster er faldet ikke nær så stort.

Offentliggjort Sidst opdateret