Løkke: Ingen grund til panik
Finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) følger udviklingen i finanssektoren tæt og er klar til at handle om nødvendigt.
Det siger han til TV 2 Nyhederne, efter at et flertal i Repræsentanternes Hus i USA mandag sagde nej til den redningsplan, som skulle hjælpe den hårdt ramte amerikanske finanssektor.
- På Christiansborg er vi enige om, at denne udfordring ligger hinsides partipolitik, og vi er klar til at handle, hvis der skal handles. Men indtil nu har finanssektoren selv klaret det i samarbejde med Nationalbanken, siger Lars Løkke Rasmussen.
Han understreger, at Danmark har godt styr på økonomien og opfordrer derfor de danske bankkunder til ikke at gå i panik.
- Selv hvis nogle banker skulle komme i klemme, vil langt de fleste kunder blive reddet af en bankgarantiordningen, siger finansministeren. /ritzau/
Der er ingen grund til panik i Danmark, understreger finansminister Lars Løkke Rasmussen.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned