Løkke overvejer nyt pendlerfradrag
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Fradraget for pendlerne til Lolland-Falster bliver opretholdt med en ny regering, fastslår Lars Løkke, som nu er åben for en "omvendt" ordning.
Hvis man bor i Maribo og arbejder i København får man det såkaldte forhøjede pendlerfradrag, som borgere i en række såkaldte “udkantskommuner” som blandt andre Gulborgsund og Lolland kan benytte.
Men bor man i København og arbejder i Maribo er der ikke samme mulighed. Den sammenhæng blev diskuteret torsdag, da Venstres formand, Lars Løkke Rasmussen, var forbi Lolland-Falster.
Læs også: Løkke - Femern er både chance - og risiko
- Det er en interessant idé, som jeg bestemt synes, vi skal kigge meget nøje på, siger Lars Løkke Ramsussen - som i øvrigt understreger, at det nuværende forhøjede fradrag til pendlere under alle omstændigheder skal opretholdes efter et eventuelt regeringsskifte.
Læs mere om forslaget og Lars Løkkes besøgsturné på Lolland-Falster i fredagens udgave af Folketidendes papiravis.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde