Lolland-Falster skal på landkortet
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Business LF lancerer konkurrence, der har til formål at fortælle den gode historie om landsdelen.
I forbindelse med Business LF-kampagnen “Lolland-Falster - Mærk nærværet-Nyd væksten” lanceres nu en konkurrence, hvor vinderen får to nætter på Hotel Radisson Blu i Hamborg. Der er desuden også præmier til nummer to og tre.
- For nogle uger siden udsendte vi en hilsen fra landsdelens to borgmestre til alle husstande på Lolland-Falster, og med den hilsen medsendte vi et klistermærke med kampagnens logo. Nu skal vi have alle til at udbrede det gode budskab om vores landsdel ved at sætte klistermærket et sjovt og synligt sted, fortæller Anders Høiris, direktør i Business LF.
Deltagerne skal så tage et billede af det og sende det til hh@businesslf.dk - billederne vil blive lagt på Business LF’s facebook-side.
Sidste frist for indsendelse af billeder er 26. juni, og vinderen kontaktes direkte 28. juni.
- Vi gør det for at tilbyde en lille gulerod for at involvere så mange som muligt på Lolland-Falster i vores fælles mission om at sprede det gode budskab om, hvor fantastisk vores landsdel er, slår Anders Høiris fast.
- Og netop Hamborg som destination for førstepræmien skal ses som en del af, at vi på Lolland-Falster rækker hånden over til den tyske del af Femern Bælt-regionen, tilføjer Anders Høiris.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde