Lollands Bank tilbage med solidt overskud

Anders F. Møller, Lollands Bank Foto: Jan Knudsen

2015-regnskab sender optimistiske signaler fra lokalt pengeinstitut

Offentliggjort Sidst opdateret

Efter et 2014 med et minus på 30,6 millioner kroner før skat kan man nu notere et beløb på 33,3 millioner kroner - men vel at mærke i plus - på bundlinjen for 2015.

Efter skat lyder facit på 30,2 millioner kroner.

Det bedste resultat i banken i mange år.

I 2014 var der minus på 19,6 millioner kroner efter skat. I 2013 var overskuddet 23,2 millioner kroner og i 2012 og 2011 henholdsvis 7,4 millioner kroner og 5,4 millioner kroner.

- Vi er godt tilfredse. Udover plus på bundlinjen hæfter vi os ligeledes ved, at vi har solvensoverdækningen mere end godt og vel på plads - og det er sket ved egen kraft, konstaterer direktør Anders F. Møller, Lollands Bank, som netop har offentliggjort sine 2015-tal.

Banken lægger også op til at udbetale udbytte til aktionærerne i år.

- Vi har en effektiv drift, et godt kundeunderlag og et pænt aktivitetniveau, så vi har gode grunde til at se optimistisk på fremtiden, hvor vi også venter gode regnskabsresultater, siger Anders F. Møller.

Læs mere om bankens planer i fredagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed